İş

UAW, Daimler Kamyon iş anlaşmasında %25 ücret artışı sağladı

United Auto Workers üyeleri Daimler Truck ile en az %25 genel ücret artışını garanti eden dört yıllık yeni bir iş sözleşmesini onayladı. Cumartesi günü %94,5 oranında olumlu oyla onaylanan sözleşme, Kuzey Carolina, Georgia ve Tennessee gibi geleneksel olarak sendikalaşmanın düşük olduğu güney eyaletlerindeki altı tesiste çalışan 7.300’den fazla saatlik UAW işçisine fayda sağlayacak.

Olası bir grevden hemen önce imzalanan sözleşme, Kuzey Carolina’daki dört fabrika ile Georgia ve Tennessee’deki parça depolarında çalışan işçileri kapsıyor. Bu anlaşma, UAW’nin Alabama’daki Mercedes montaj fabrikasında 13 Mayıs haftasında yapılması planlanan sendikalaşma oylamasına hazırlandığı bir dönemde imzalandı.

Daha önce Mercedes’in bir parçası olan Alman kamyon üreticisi ile yapılan anlaşma aynı zamanda kar paylaşımı, yaşam maliyeti ayarlamaları ve otobüs üreticilerinin ağır kamyon üreticilerinden daha düşük ücret almasına neden olan ücret kademelerinin ortadan kaldırılmasını da içeriyor.

UAW Başkanı Shawn Fain, ücret artışının Detroit Three otomobil işçilerinin geçen sonbaharda elde ettiği kazanımları yansıttığını vurguladı. Daimler çalışanları için acil faydalar arasında %10’luk bir maaş zammı yer alırken, altı ve on iki ay sonra %3’lük ek artışlar planlanıyor. En önemli ücret artışları Daimler’in Thomas Built otobüs bölümündeki en düşük ücretli işçiler tarafından görülecek ve bazı vasıflı zanaat işçileri 17 doları aşan saatlik zamlar alacak.

Detroit Üçlüsü otomobil üreticileriyle yapılan başarılı müzakerelerin ardından UAW, çeşitli otomobil üreticilerinin sendikasız ABD fabrikalarını örgütlemeye odaklandı. Geçtiğimiz ay UAW’nin Chattanooga, Tennessee’deki Volkswagen otomobil fabrikasında işçileri temsil etmek üzere yapılan oylamayı kazanmasıyla kayda değer bir zafer elde edildi. Mercedes fabrikasında ve Alabama’daki yakın bir akü fabrikasında yapılacak sendikalaşma oylaması, UAW’nin güney otomobil endüstrisindeki ivmesinin devam edip etmeyeceğini gösterecek.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ilkadimajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu