Teknoloji

Felç Önlemek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Beyindeki kan akışının bozulması ve beyin hücrelerinin ölümü inme (inme) Durum, kişinin vücudunun makul bir bölümündeki işlevlerini kısmen veya tamamen kaybetmesine neden olur. Hayat boyu süren bu durumun yıllar sonra ortadan kalkması alışılmadık bir durum değildir.

Son zamanlarda yayınlanan yeni araştırma ile inmeye karşı yeni bir umut doğdu. Bilim adamları iki felçli bireyden oluşan yeni bir sistem geliştirdiler. vücut fonksiyonlarını geri yükle tedarik edilen. Bu kişilerden biri dokuz yıldır felçliydi ve sol kolunu ve elini hareket ettiremez hale geldi.

Felci önleyen bu formül nedir?

Pittsburgh Üniversitesi’ndeki grup, geliştirdikleri deneysel yöntemde, omurilikte makul bir noktaya bir çift ince metal elektrikli implant yerleştirdi. Bu nokta, kişinin felç geçirdiği noktaya bağlıdır. istenilen sınır ağının bulunduğu noktaoluyordu.

Omuriliğe yerleştirilen bu cihaz açıldığında, cihazdaki elektrotlar omuriliğe elektrik sinyalleri gönderiyordu. Bu akım, kasları hareket etmeye zorlamak yerine harekete yardımcı olmak için omurgadaki sinir ağı bağlantısını güçlendirmeyi amaçlıyordu.

Yani omuriliğin uçlarından geçen zayıf sinyaller güçlendirilerek kişinin hareket etmesi sağlanmak istenmiştir.

İki kişi vücut fonksiyonlarını geri kazandı:

Deneysel yöntemin çalışmasına katılan iki kişinin de farklı felç türleri vardı. Ancak Her iki kişi Kollarını ve ellerini hareket ettirmeye başladı.Bireyler bir ay boyunca haftada beş gün, günde dört saat bu tedavi tekniğine maruz bırakıldı.

Cihaz aktifken ve kapalıyken bireylerin kollarını ve ellerini hareket ettirebilme yeteneğinin ortadaki farkı da üstteki görselde gösteriliyor. Felçli bireylerden biri olan Heather Rendulic, dokuz yıl sonra ellerini tekrar açıp kapatabildi.

Öte yandan Birleşik Krallık İnme Derneği’nden Dr. Rubina Ahmed, araştırmanın şu anda başlangıç ​​aşamasında olduğunu ve Cerrahi implantlar herkes için uygun olmayabilir. söz. Ahmed, daha geniş bir kitle tarafından kullanılabilecek teşvik yöntemlerinin de test edildiğini açıkladı.

Yeni prosedürle elde edilen sonuçlar Nature’da yayınlandı.

haber-karakopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu