Teknoloji

“İfade Özgürlüğü Savaşçısı” Elon Musk, Twitter’da Cinsiyet İle İlgili Bir Sözü Taciz Olarak Değerlendiriyor: Hesaplar Kapatılacak!

Milyarder iş adamı Elon Musk, Twitter’ı satın aldığı günden bu yana platformda yaptıklarıyla gündemde. Bugün, geçtiğimiz günlerde CEO görevini Linda Yaccarino’ya bırakmış olsa da Musk’ın pratikte kararlar almaya devam ettiği görüldü.

Musk, paylaştığı bir tweet ile Twitter’ın yeni politikasını paylaştı. Buna göre cinsiyet ile ilgili “cis” ve “cisgender” kelimeleri artık platformda aşağılayıcı kabul edilecek ve yasaklanacak. Bu terimler, cinsiyet kimlikleri doğdukları cinsiyetle eşleşen bireyleri ifade eder. Örneğin bir kişi kendini kadın olarak tanımlıyorsa ve doğduğunda kadınsa bu kavramın kapsadığı bireylerin ortasındadır.

Musk’a göre bu şartları kullananların hesapları süresiz olarak askıya alınacak.

https://twitter.com/twitter/status/1671370284102819841

Musk, terimin hakaret olarak değerlendirildiğini açıklarken, kullananların başına gelecekleri de duyurdu: Herhangi bir hesabın tekrarlanan, kasıtlı taciz edilmesi, kötüye kullanılan hesapların kalıcı olarak askıya alınmasıyla sonuçlanacaktır. “cis” ve “cisgender” kelimeleri bu platformda hakaret olarakkabul edilebilir”

https://twitter.com/twitter/status/1671060322667380741

Ünlü milyarderin bu açıklaması, James Esses isimli bir hesabın paylaşımına yanıt olarak geldi. Cinsiyet kimliklerine inanmadığını söyleyen Esses, “cis” kelimesini reddettiğini ve bu şekilde anılmak istemediğini belirtti. Daha sonra trans aktivistlerden kendisine bu sözleri içeren çok sayıda tebligat gönderildiğinden bahsetmiştir.

Elon Musk’tan trans camiasına zıt olduğu biliniyor. Yani böyle bir atılım yapmış olabileceği fikri var. Bazı kullanıcılar, Twitter’ın trans kişiler için yanlış terimlerin kullanılmasına özgürce izin verdiğini vurgulayarak Musk’ı övdü. ikiyüzlülükile suçlamak.

Ayrıca sözlerin kesinlikle hakaret olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. ifade özgürlüğüne karşı olduğunu söyleyenler var. Bilindiği üzere Musk, Twitter’da her zaman ifade özgürlüğü olması gerektiğini savunmuştur. Musk’ın babalığını reddeden Vivian Jenna Wilson adında bir trans kızı olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

senkayahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu