Haber

Hindistan’ın ‘en sıcak ödül şovu’: 12 ölü

Hindistan’ın batısındaki Maharashtra eyaletinde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı açık hava etkinliğinde 12 kişi aşırı sıcaklara bağlı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti.

BBC’nin haberine göre Navi Mumbai kentinde yerel saatle 11:30’da başlayan ve 13:00’e kadar süren ödül töreninde hava sıcaklığı 38 dereceye yükseldi. Sosyal hizmet görevlisi Appasaheb Dharmadhikari’nin hizmet karşılığında ödüllendirilmesini izlemek için bir meydanda toplanan kalabalık, rastgele bir tentesiz alanda saatlerce bekledi.

MUHALİF BİR ‘SORuşturmaya’ DAVET ETTİ

Ödül törenine İçişleri Bakanı Amit Shah ve iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’nden (BJP) yerel politikacılar da dahil olmak üzere birçok üst düzey siyasetçi katılırken, olaydan sonra 12 kişi güneş çarpmasından öldü.

Olayın ardından çok sayıda kişi sıcak havaya bağlı susuzluk, baş dönmesi ve yüksek tansiyon gibi şikayetlerle hastaneye kaldırıldı.

Olayın ardından muhalefet tarafından soruşturma çağrıları yükselirken, Hindistan hükümeti sıcak havaya rağmen saatlerce güneş altında oturma nedeniyle hayatını kaybeden katılımcıların ailelerine 6 bin 100 dolar yardım yapılacağını duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu