Haber

Finlandiya’dan afetzedelere yardım devam ediyor

İskandinav ülkesi Finlandiya, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’ye yardım eli uzatmaya devam ediyor.

Yardımlar Türkiye’nin Helsinki Büyükelçiliği ile uyum içinde organize edilmektedir.

Büyükelçiliğin verdiği bilgiye göre, Finlandiya’nın Vanta, Pori ve Lahti şehirlerindeki Türk derneklerine ait binalar yardım toplama merkezi olarak belirlendi ve depremzedelerin öncelikli ihtiyaçlarına ilişkin malzeme listeleri vatandaşlara açıklandı.

Kara ve hava yoluyla taşınır

Bu kapsamda vatandaşların yoğun desteğiyle toplanan ayni yardımlar, Türk Hava Yolları (THY) kargo seferleri ve Türk vatandaşlarının kendi imkanlarıyla sağladığı tırlarla kara yoluyla ulaştırıldı.

Türk vatandaşları tarafından bugüne kadar 1850 battaniye, 605 uyku tulumu, 64 yatak, 9 çadır, 75 ısıtıcı, 20 aydınlatma cihazı, 12 ton giysi, 6 ton hijyen malzemesi ve 1 ton gıda toplandı.

1 milyon avroluk insani yardım

Finlandiya hükümeti ayrıca Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu aracılığıyla Türkiye ve Suriye’ye 1 milyon avroluk insani yardım yapacağını duyurdu.

Finlandiya hükümetinin hibe ettiği kış şartlarına uygun, ısıtmalı ve her biri 10 kişilik 300 büyük çadır 11 Şubat’ta Türkiye’ye teslim edildi.

çadır, uyku matı, battaniye

Ayrıca Finlandiya Kızılhaçı, depremin ardından kademeli olarak Türkiye’ye 5 TIR yardım malzemesi gönderdi.

Aileler için 300 çadır, 4.334 uyku matı, 3.160 seyahat yatağı, 4.000 battaniye ve şilte, 1.500 şilte, 80 sahra yatağı ve 200 uyku tulumu toplam yardımdan oluştu.

Bu malzemenin giderlerinin Finlandiya Dışişleri Bakanlığı tarafından karşılandığı belirtildi.

Gözden kaçırma Finlandiya depremzedelere barınma yardımı gönderdi Haberin Detayları

aliaga-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu